L4004V5TP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L4004V5TP
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet
Download
Description
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO251
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - TRIACs
Pbfree Code :
No
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
5mA
Packaging :
Tube
RMS Current (Irms) :
4A
Pin Count :
3
HTS Code :
Voltage - Rated DC :
400V
Repetitive Peak Off-state Leakage Current-Max :
200μA
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
RMS On-state Current-Max :
4A
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Trigger Device Type :
4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.3V
Package / Case :
Hold Current :
10mA
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-40°C~110°C TJ
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
MAIN TERMINAL 2
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
33A 40A
Leakage Current (Max) :
0.2mA
Published :
Current - Hold (Ih) (Max) :
10mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Triac Type :
Logic - Sensitive Gate
Configuration :
Single
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
3
On-State Voltage-Max :
1.6V
Current Rating :
4A