L2L1ZC473MAB3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L2L1ZC473MAB3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature (Max) :
125°C
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Negative Tolerance :
20%
Packing Method :
TR, 13 INCH
Size Code :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Length :
2.03mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
0.047µF
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
JESD-609 Code :
e0
Mounting Feature :
Surface Mount
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Positive Tolerance :
20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Height :
0.95mm
Pbfree Code :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
28 Weeks
Width :
1.27mm
HTS Code :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Datasheets
L2L1ZC473MAB3A
0.047μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations
L2L1ZC473MAB3A Overview
L2L1ZC473MAB3A Features
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient