L2C4-3580-M02E0900
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L2C4-3580-M02E0900
Manufacturer
Lumileds
Description
LED COB M02 WM WHT 80 CRI
Manufacturer :
Lumileds
Product Category :
Product Status :
Obsolete
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Type :
Chip On Board (COB)
CRI (Color Rendering Index) :
80
Wavelength :
Viewing Angle :
115°
Package :
Tube
Lens Type :
Flat
Base Product Number :
L2C4
Size / Dimension :
15.85mm L x 15.85mm W
Light Emitting Surface (LES) :
9.00mm Dia
Reach Compliance Code :
Compliant
Color :
White, Warm
Configuration :
Square
Features :
Current - Test :
200mA
Luminous Flux @ Current/Temperature :
946lm (Typ)
Temperature - Test :
85°C
Lumens/Watt @ Current - Test :
137 lm/W
Height :
1.70mm
CCT (K) :
3500K
Series :
LUXEON CX Plus CoB
Current - Max :
400mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
34.5V