L2C2-40801216E2300
Mfr.Part #
L2C2-40801216E2300
Description
LED COB 1216 4000K 80CRI
Light Emitting Surface (LES) :
23.00mm Dia
Configuration :
Square
Packaging :
Tube
Min Operating Temperature :
-40°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
CRI (Color Rendering Index) :
80
Lens Style :
Circular, Flat
Max Operating Temperature :
105°C
Temperature - Test :
85°C
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
35V
Current - Test :
1.6A
Mount :
Surface Mount
Lumens/Watt @ Current - Test :
139 lm/W
Max Current Rating :
3.2A
Number of LEDs :
1
Luminous Flux :
7.78 klm
Published :
Size / Dimension :
28.00mm Lx28.00mm W
Flux @ Current/Temperature - Test :
7780lm Typ
Color :
White, Neutral
Series :
LUXEON CoB Core Range
Height :
1.50mm