L2C2-27901216E2300
Mfr.Part #
L2C2-27901216E2300
Description
LED COB CORE RANGE WARM WHITE
Product Category :
Max Operating Temperature :
105°C
Lens Type :
Flat
Lead Free :
Lead Free
Current - Test :
1.6A
Series :
LUXEON CoB Core Range
Number of LEDs :
1
Color :
White, Warm
Size / Dimension :
28.00mm Lx28.00mm W
Height :
1.50mm
Flux @ Current/Temperature - Test :
6006lm Typ
Min Operating Temperature :
-40°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
CRI (Color Rendering Index) :
90
Mount :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
35V
Max Current Rating :
3.2A
Light Emitting Surface (LES) :
23.00mm Dia
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lens Style :
Circular, Flat
Lumens/Watt @ Current - Test :
107 lm/W
Luminous Flux :
6.006 klm
Configuration :
Square
Viewing Angle :
115°
Factory Lead Time :
8 Weeks
CCT (K) :
2700K 3-Step MacAdam Ellipse
Temperature - Test :
85°C