L24D1DH01-A7Z63-300
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L24D1DH01-A7Z63-300
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Circuit :
DPDT
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switch Function :
On-On
Actuator Marking :
Low Beam, Vertical
Current Rating (Amps) :
20A (DC)
Product Status :
Active
Series :
L
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Color - Actuator/Cap :
Black
Mechanical Life :
250,000 Cycles
Electrical Life :
100,000 Cycles
Features :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 44.04mm x 22.02mm
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Illumination Type, Color :
LED, Green
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Package :
Bulk
Voltage Rating - DC :
12 V