L17H1170130889
Mfr.Part #
L17H1170130889
Description
CONN D-SUB PLUG/RCPT 9/15POS R/A
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Connector Style :
D-Sub - Stacked
Current Rating :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness :
Flash
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
3A
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E ; 1 DE E High Density
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Form :
Stamped
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Max Operating Temperature :
125°C
Backset Spacing :
0.350 (8.89mm)
Voltage - Rated :
250V
Contact Material :
Brass
Contact Type :
Signal
Number of Rows :
2, 3
Number of Positions :
9, 15
Housing Material :
Glass
Series :
17H
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Connector Type :
Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
Mount :
Through Hole
Datasheets
L17H1170130889
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L17H1170130889 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, Right Angle, L17H1170130889 pinout, L17H1170130889 datasheet PDF, L17H1170130889 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L17H1170130889 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L17H1170130889 Overview
L17H1170130889 Features
17H series
L17H1170130889 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L17H1170130889 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP