L17DCFRA37S
Mfr.Part #
L17DCFRA37S
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS IDC
Stock
109
In Stock :
109
Thermoplastic, Glass Filled
Wire Gauge :
0.050 (1.27mm) Dia Wire
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Max Supply Voltage (AC) :
250V
Width :
12.55mm
Gender :
FEMALE
Factory Lead Time :
6 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Feed Through, Strain Relief
Number of Contacts :
37
Length :
69.32mm
Series :
DFR
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Depth :
17.48mm
Mount :
Cable, Free Hanging
Pitch :
2.77mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Termination :
IDC, Ribbon Cable
Number of Positions :
37
Number of Terminations :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Max Operating Temperature :
125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
5A
Contact Plating :
Current Rating :
5A
Datasheets
L17DCFRA37S
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L17DCFRA37S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-25°C~85°C, Number of Terminations:37, L17DCFRA37S pinout, L17DCFRA37S datasheet PDF, L17DCFRA37S amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L17DCFRA37S ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions L17DCFRA37S
L17DCFRA37S Overview
L17DCFRA37S Features
37 basic kinds of terminations
DFR series
L17DCFRA37S Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L17DCFRA37S D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP