L17DCFRA37P
Mfr.Part #
L17DCFRA37P
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS IDC
Contact Material :
Brass
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Rated Current (Signal) :
5A
Current Rating :
5A
Signal
Reference Standard :
UL
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Width :
12.55mm
Number of Positions :
37
Mixed Contacts :
No
Series :
DFR
Pitch :
2.77mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reliability :
COMMERCIAL
Gender :
Male
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge :
0.050 (1.27mm) Dia Wire
Termination :
IDC, Ribbon Cable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
No
Shell Material :
Steel
Mount :
Cable, Free Hanging
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Plating :
Tin
Max Supply Voltage (AC) :
250V
Empty Shell :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
IEC Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
UL94 V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
Total Number of Contacts :
37
Length :
69.32mm
Published :
Connector Style :
D-Sub
DIN Conformance :
Feature :
Feed Through, Grounding Indents, Strain Relief
Orientation :
RIGHT ANGLE
Body Breadth :
0.494 inch
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness :
Flash
Depth :
12.55mm
Number of Ports :
1
Contact Resistance :
30mOhm
Datasheets
L17DCFRA37P
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L17DCFRA37P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-25°C~85°C, L17DCFRA37P pinout, L17DCFRA37P datasheet PDF, L17DCFRA37P amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L17DCFRA37P ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Amphenol Communications Solutions L17DCFRA37P
L17DCFRA37P Overview
L17DCFRA37P Features
DFR series
L17DCFRA37P Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L17DCFRA37P D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP