L177TWC25W3SSYB208
Mfr.Part #
L177TWC25W3SSYB208
Description
CONN D-SUB RCPT 25P PNL MNT SLDR
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Rows :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Contact Form :
Machined
Voltage - Rated :
300V
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 25W3
Connector Style :
D-Sub, Combo
Housing Material :
Thermoplastic
Termination :
Solder
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Plating :
Nickel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
25 (22 + 3 Coax or Power)
Current Rating :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Color :
Black
Packaging :
Tray
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
25
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Finish :
Gold
Series :
TW
Max Operating Temperature :
155°C
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
Thermoplastic
Contact Material :
Bronze
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L177TWC25W3SSYB208 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Number of Pins:25, Operating Temperature:-55°C~155°C, L177TWC25W3SSYB208 pinout, L177TWC25W3SSYB208 datasheet PDF, L177TWC25W3SSYB208 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L177TWC25W3SSYB208 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L177TWC25W3SSYB208 Overview
L177TWC25W3SSYB208 Features
TW series
L177TWC25W3SSYB208 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L177TWC25W3SSYB208 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP