L177SDAG15SOL2RM8
Mfr.Part #
L177SDAG15SOL2RM8
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT SLDR
Stock
179
In Stock :
179
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Signal
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Positions :
15
Contact Finish :
Gold
Color :
Black
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Reach Compliance Code :
Unknown
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Glass
Published :
2004
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Connector Style :
D-Sub
Voltage - Rated :
250V
Flange Feature :
Board Side (M3); Mating Side, Female Screwlock (M3)
Mounting Type :
Through Hole
Contact Form :
Stamped
Orientation :
Straight
Series :
SD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
5A
Pitch :
2.74mm
Feature :
Board Lock
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
2
Packaging :
Tray
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
L177SDAG15SOL2RM8
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L177SDAG15SOL2RM8 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Through Hole, L177SDAG15SOL2RM8 pinout, L177SDAG15SOL2RM8 datasheet PDF, L177SDAG15SOL2RM8 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L177SDAG15SOL2RM8 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L177SDAG15SOL2RM8 Overview
L177SDAG15SOL2RM8 Features
SD series
L177SDAG15SOL2RM8 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L177SDAG15SOL2RM8 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP