L177SDA15SVF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L177SDA15SVF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS SLDR CUP
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Signal
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Tray
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Form :
Stamped
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
250V
Orientation :
Straight
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Series :
SD
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Pitch :
2.74mm
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub
Factory Lead Time :
6 Weeks
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Housing Material :
Glass
Contact Material :
Phosphor Bronze
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Free Hanging, Panel
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
15
Shell Size, Connector Layout :
2 DA A
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A
Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
L177SDA15SVF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L177SDA15SVF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C~125°C, L177SDA15SVF pinout, L177SDA15SVF datasheet PDF, L177SDA15SVF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L177SDA15SVF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L177SDA15SVF Overview
L177SDA15SVF Features
SD series
L177SDA15SVF Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L177SDA15SVF D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP