L177RRAG15S
Mfr.Part #
L177RRAG15S
Description
CONN D-SUB HOUSING RCPT 15POS
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-24308
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Mixed Contacts :
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Filter Feature :
Shell Size :
2/A
Connector Type :
D SUBMINIATURE CONNECTOR
Termination Type :
Crimp
Min Operating Temperature :
-55°C
Body/Shell Style :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Insulation Material :
GLASS FILLED THREMOPLASTIC
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
yes
Total Number of Contacts :
15
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
L177RRAG15S
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS