L177HRBH44S
Mfr.Part #
L177HRBH44S
Description
CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 44POS
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Number of Rows :
3
Pbfree Code :
yes
Empty Shell :
No
Connector Type :
D SUBMINIATURE CONNECTOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Contacts :
44
Filter Feature :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
Body/Shell Style :
Receptacle
Orientation :
Straight
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Pitch :
2.29mm
DIN Conformance :
Reach Compliance Code :
Unknown
MIL Conformance :
yes
Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Termination Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel
Factory Lead Time :
6 Weeks
Shell Size :
3/B
IEC Conformance :
Insulation Material :
GLASS FILLED THREMOPLASTIC
Datasheets
L177HRBH44S
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS