L177HRAH26S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L177HRAH26S
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 26POS
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Gender :
FEMALE
Number of Rows :
3
Option :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
No
Shell Size :
2/A
Termination Type :
Crimp
Insulation Material :
GLASS FILLED THREMOPLASTIC
Number of Contacts :
26
Filter Feature :
No
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Orientation :
Straight
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Type :
Panel
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
UL Flammability Code :
94V-0
Pitch :
2.29mm
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pbfree Code :
yes
Connector Type :
D SUBMINIATURE CONNECTOR
Body/Shell Style :
Receptacle
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
L177HRAH26S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS