L177DFB25S1APN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L177DFB25S1APN
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Through Hole
Color :
Black
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Termination :
Solder
Contact Form :
Machined
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pitch :
2.76mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Length :
52.9mm
Contact Type :
Signal
Backset Spacing :
0.406 (10.30mm)
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Packaging :
Tray
Current Rating :
7.5A
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Ports :
1
Housing Material :
Thermoplastic
Connector Style :
D-Sub
Dielectric Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Number of Positions :
25
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Orientation :
RIGHT ANGLE
Feature :
Mounting Brackets
Number of Rows :
2
Contact Finish :
Gold
Series :
DF
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Voltage - Rated :
300V
Datasheets
L177DFB25S1APN
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L177DFB25S1APN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle, L177DFB25S1APN pinout, L177DFB25S1APN datasheet PDF, L177DFB25S1APN amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions L177DFB25S1APN ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
L177DFB25S1APN Overview
L177DFB25S1APN Features
DF series
L177DFB25S1APN Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
L177DFB25S1APN D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP