L16PLT10HWHTGRN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L16PLT10HWHTGRN
Manufacturer
E-Switch
Description
FLAT LENS
Manufacturer :
E-Switch
Product Category :
Product Category :
Pushbutton Switches
Contact Plating :
Silver
Product Type :
Pushbutton Switches
Type :
LED
Subcategory :
Switches
Product Status :
Active
Lamp Color :
White
Millicandela Rating :
Current Rating :
8 A
Illumination Color :
White
Ingress Protection :
Alternate PN :
XF0871P
Package Type :
Bulk
Current :
Series :
L16
Package :
Bulk
Termination Style :
Solder Lug
Lens Style :
Rectangle with Flat Top
Lens Color :
Green
Brand :
Lens Transparency :
RoHS :
Details
Voltage :
6V
Wavelength - Peak :
Maximum Operating Temperature :
+ 55 C
Product :
Standard Switches
Features :
Viewing Angle :
Panel Cutout Shape :
Round
Ratings :
DC
Panel Cutout Dimensions :
0.63" (16.00mm)
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Housing Material :
Polyetherimide (PEI)
Actuator :
RECTANGULAR
Actuator Style :
RECTANGULAR
Lamp Type :
LED
Lens Size :
24.00mm x 18.00mm
Mounting Style :
Panel Mount
Datasheets
L16PLT10HWHTGRN
Introducing E-Switch L16PLT10HWHTGRN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:LED, Voltage:6V, L16PLT10HWHTGRN pinout, L16PLT10HWHTGRN datasheet PDF, L16PLT10HWHTGRN amp .Beyond E-Switch L16PLT10HWHTGRN ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.