L15B1S002-AZZ00-000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L15B1S002-AZZ00-000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Circuit :
SPDT
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Features :
Illumination Voltage (Nominal) :
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating - DC :
24 V
Illumination Type, Color :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mechanical Life :
250,000 Cycles
Current Rating (Amps) :
15A (DC)
JESD-609 Code :
e4
Reach Compliance Code :
Compliant
Color - Actuator/Cap :
Black
Series :
L
Switch Function :
On-Mom
Actuator Type :
Concave (Curved)
Product Status :
Active
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Electrical Life :
50,000 Cycles
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Actuator Marking :
No Marking
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 44.04mm x 22.02mm