L150-3080502400000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L150-3080502400000
Manufacturer
Lumileds
Package / Case
2020 (5050 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED LUXEON WHITE WARM 3000K SMD
Manufacturer :
Lumileds
Product Category :
Size / Dimension :
0.197Lx0.204W 5.00mmx5.18mm
Lead Free :
Lead Free
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Factory Lead Time :
6 Weeks
Current - Test :
160mA
Color :
White, Warm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Flux @ 25°C, Current - Test :
520lm Typ
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
2020 (5050 Metric)
CCT (K) :
3000K
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Published :
Viewing Angle :
116°
Series :
LUXEON 5050
Pbfree Code :
yes
CRI (Color Rendering Index) :
80
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
24.5V
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Lumens/Watt @ Current - Test :
133 lm/W
Max Current Rating :
240mA