L12E1A601-3AZAG-100
Mfr.Part #
L12E1A601-3AZAG-100
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Product Status :
Active
Package :
Bulk
Illumination Type, Color :
Incandescent, White
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Current Rating (Amps) :
15A (DC)
Electrical Life :
50,000 Cycles
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Features :
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 44.04mm x 22.02mm
Color - Actuator/Cap :
Circuit :
SPST-NO
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Actuator Marking :
Low Beam, Vertical
Voltage Rating - DC :
12 V