L12D1S001-DZZ00-000
Mfr.Part #
L12D1S001-DZZ00-000
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Actuator Type :
Concave (Curved)
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Voltage Rating - DC :
12 V
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Operating Temperature :
85 °C
Color - Actuator/Cap :
Red
Electrical Life :
50,000 Cycles
Current Rating (Amps) :
20A (DC)
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 44.04mm x 22.02mm
Features :
Circuit :
SPST-NO
Product Status :
Active
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Illumination Voltage (Nominal) :
RoHS :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Max Voltage Rating (DC) :
12 V