L12D1AH01-A7ZMD-1AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L12D1AH01-A7ZMD-1AD
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Color - Actuator/Cap :
Black
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Current Rating (Amps) :
20A (DC)
Product Status :
Active
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package :
Bulk
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 44.04mm x 22.02mm
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Actuator Marking :
Low Beam, Vertical
Voltage Rating - DC :
12 V