L1207C680KPWST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L1207C680KPWST
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1207 (3218 Metric)
Datasheet
Download
Description
L1207C680KPWST
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
Tolerance :
±10%
Features :
RoHS :
Details
Package / Case :
1207 (3218 Metric)
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
Power Inductors
Product Type :
Fixed Inductors
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Product Category :
Power Inductors - SMD
DC Resistance (DCR) :
1.49Ohm
Material - Core :
Ratings :
Packaging :
MouseReel
Current - Saturation (Isat) :
Width :
1.8 mm
Self Resonant Frequency :
11 MHz
Length :
3.2 mm
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductance Frequency - Test :
2.52 MHz
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Size / Dimension :
0.126" L x 0.071" W (3.20mm x 1.80mm)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Test Frequency :
2.52 MHz
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Q @ Freq :
Supplier Device Package :
Type :
Wirewound
Termination :
Standard
Saturation Current :
Application :
COMMERCIAL
Height :
1.8 mm
Frequency - Self Resonant :
11MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
L-PWS
Product Status :
Last Time Buy
Mounting Style :
PCB Mount
Inductance :
68 µH
Shielding :
Unshielded
Current Rating (Amps) :
145 mA
Diameter :
Datasheets
L1207C680KPWST
L1207C680KPWST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD