L115F11CM24VDCS.9U
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L115F11CM24VDCS.9U
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Series :
L115F1
Release Time :
15 ms
Mounting Type :
Through Hole
Features :
Operate Time :
15 ms
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max
Coil Insulation :
Class F
Coil Current :
37.5 mA
Contact Rating (Current) :
30 A
Coil Resistance :
640 Ohms
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Must Release Voltage :
Coil Type :
Latching, Single Coil
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Product Status :
Active
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Seal Rating :
Sealed - Fully
Coil Voltage :
24VDC