L114FL1CS24VDC.60RDU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L114FL1CS24VDC.60RDU
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
24VDC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Operate Time :
10 ms
Coil Resistance :
886 Ohms
Switching Voltage :
300VAC - Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Must Release Voltage :
Contact Rating (Current) :
20 A
Release Time :
10 ms
Termination Style :
PC Pin
Series :
L114FL
Coil Insulation :
Seal Rating :
Sealed - Fully
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Package :
Tube
Coil Current :
27.1 mA