L0806C6R8MPWST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L0806C6R8MPWST
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Datasheet
Download
Description
INDUCTOR, WW SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
Current Rating (Amps) :
175 mA
Supplier Device Package :
Saturation Current :
Product Type :
Fixed Inductors
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Test Frequency :
7.96 MHz
Product :
Power Inductors
DC Resistance (DCR) :
350mOhm
Self Resonant Frequency :
38 MHz
Shielding :
Unshielded
Type :
Drum Core, Wirewound
Brand :
Packaging :
MouseReel
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
1.6 mm
RoHS :
Details
Current - Saturation (Isat) :
Termination Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Frequency - Self Resonant :
38MHz
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ratings :
Product Status :
Last Time Buy
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Termination :
Standard
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Features :
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Inductance :
6.8 µH
Length :
2 mm
Series :
L-PWS
Width :
1.6 mm
Material - Core :
Ferrite
Application :
COMMERCIAL
Tolerance :
±20%
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Q @ Freq :
Diameter :
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Category :
Power Inductors - SMD
Datasheets
L0806C6R8MPWST
L0806C6R8MPWST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD