L0805CR18JRMST
Mfr.Part #
L0805CR18JRMST
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Fixed Inductors
Saturation Current :
Reach Compliance Code :
Compliant
Shielding :
Shielded
Product :
RF Inductors
Package Width :
1.25 mm
Number of Terminals :
2
Height :
1.25 mm
Factory Lead Time :
79 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Series :
Type :
Multilayer
Number of Functions :
1
Package Height :
1 mm
Length :
2 mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Category :
RF Inductors - SMD
Application :
COMMERCIAL
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS :
Details
Product Status :
Last Time Buy
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Brand :
Termination :
Standard
DC Resistance :
1.1 Ω
Inductance-Nom (L) :
0.18 µH
Test Frequency :
50 MHz
Construction :
Multilayer Chip
Mounting Style :
PCB Mount
Shielded :
No
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Core Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Quality Factor-Min (at L-nom) :
13
Rated Current-Max :
0.3 A
HTS Code :
Packing Method :
TR
Width :
1.25 mm
Inductance :
180 nH
Case/Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Termination Style :
SMD/SMT
Self Resonant Frequency :
600 MHz
Packaging :
MouseReel
Product Type :
Fixed Inductors
Diameter :
Package Length :
2 mm
Tolerance :
5 %
Datasheets
L0805CR18JRMST
L0805CR18JRMST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD