L0805CR10JRMST
Mfr.Part #
L0805CR10JRMST
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Fixed Inductors
Core Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shielding :
Shielded
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated Current-Max :
0.3 A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Package Length :
2 mm
Diameter :
Package Height :
1 mm
Brand :
Termination :
Standard
Product Type :
Fixed Inductors
Packaging :
MouseReel
Number of Functions :
1
Product Category :
RF Inductors - SMD
Width :
1.25 mm
DC Resistance :
0.9 Ω
Termination Style :
SMD/SMT
Inductance :
100 nH
Package Width :
1.25 mm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Length :
2 mm
Product Status :
Last Time Buy
Type :
Multilayer
Self Resonant Frequency :
800 MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Factory Lead Time :
79 Weeks
Tolerance :
5 %
Test Frequency :
100 MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
RoHS :
Details
Mounting Style :
PCB Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Construction :
Multilayer Chip
Series :
Inductance-Nom (L) :
0.1 µH
Height :
1.25 mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product :
RF Inductors
Application :
COMMERCIAL
Quality Factor-Min (at L-nom) :
18
Packing Method :
TR
Number of Terminals :
2
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Saturation Current :
Shielded :
No
Case/Size Code :
Datasheets
L0805CR10JRMST
L0805CR10JRMST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD