L0805C3R3MPMST
Mfr.Part #
L0805C3R3MPMST
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Shielded :
yes
Number of Terminals :
2
Packing Method :
TR
Inductance-Nom (L) :
3.3 µH
HTS Code :
Rated Current-Max :
0.13 A
Core Material :
Ferrite
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package :
Tape and Reel (TR)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Package Width :
1.25 mm
Test Frequency :
10 MHz
Package Length :
2 mm
Surface Mount :
yes
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Package Height :
1.25 mm
Case/Size Code :
Series :
L-PMS
Factory Lead Time :
79 Weeks
Tolerance :
20%
Product Status :
Last Time Buy
JESD-609 Code :
e3
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
DC Resistance :
0.43 Ω
Construction :
Multilayer Chip
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
KEMET Corporation
Datasheets
L0805C3R3MPMST
L0805C3R3MPMST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD