L0805C27NJRMST
Mfr.Part #
L0805C27NJRMST
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Test Frequency :
100 MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Package Height :
0.85 mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Product :
RF Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Package Width :
1.25 mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Factory Lead Time :
79 Weeks
Product Category :
RF Inductors - SMD
Width :
1.25 mm
Number of Functions :
1
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Construction :
Multilayer Chip
Reach Compliance Code :
Compliant
Quality Factor-Min (at L-nom) :
18
Surface Mount :
yes
Number of Terminals :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated Current-Max :
0.3 A
Diameter :
Packing Method :
TR
DC Resistance :
0.55 Ω
Length :
2 mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Shielded :
No
Tolerance :
5 %
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height :
1.25 mm
Package Length :
2 mm
Termination :
Standard
Inductance :
27 nH
Case/Size Code :
Series :
Application :
COMMERCIAL
Brand :
Product Type :
Fixed Inductors
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Product Status :
Last Time Buy
HTS Code :
Type :
Multilayer
Saturation Current :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Core Material :
Ceramic
Packaging :
MouseReel
Inductance-Nom (L) :
0.027 µH
Self Resonant Frequency :
1.8 GHz
Datasheets
L0805C27NJRMST
L0805C27NJRMST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD