L0805C1R0MPWST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L0805C1R0MPWST
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 300MA 150 MOHM SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Diameter :
Number of Functions :
1
Case/Size Code :
Q @ Freq :
Self Resonant Frequency :
100 MHz
Application :
COMMERCIAL
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tolerance :
±20%
Saturation Current :
Inductance :
1 µH
RoHS :
Details
Termination Style :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
79 Weeks
Inductance-Nom (L) :
1 µH
HTS Code :
Supplier Device Package :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Length :
2 mm
Width :
1.25 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Product Type :
Fixed Inductors
Package :
Digi-Reel?
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Termination :
Standard
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Type :
Drum Core, Wirewound
Series :
L-PWS
Height - Seated (Max) :
0.057" (1.45mm)
DC Resistance :
0.15 Ω
Package Height :
1.25 mm
Product Status :
Last Time Buy
Features :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package Length :
2 mm
Product Category :
Power Inductors - SMD
Number of Terminals :
2
Shielded :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Self Resonant :
100MHz
Current - Saturation (Isat) :
Construction :
Wirewound Chip
Height :
1.25 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Rated Current-Max :
0.3 A
Package Width :
1.25 mm
Surface Mount :
yes
Product :
Power Inductors
Reach Compliance Code :
Compliant
Test Frequency :
7.96 MHz
Special Feature :
DCR MEASURED AT 30% TOLERANCE
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Current Rating (Amps) :
300 mA
Material - Core :
Ferrite
Base Product Number :
L0805C
Core Material :
Ferrite
Brand :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
DC Resistance (DCR) :
150mOhm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packaging :
MouseReel
Datasheets
L0805C1R0MPWST
KEMET L0805C1R0MPWST
L0805C1R0MPWST datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD