L01Z150S05
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
L01Z150S05
Manufacturer
Tamura
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SENSOR CURRENT HALL 150A AC/DC
Stock
258
In Stock :
258
Manufacturer :
Tamura
Product Category :
Current Sensors
Max Supply Current :
15mA
Width :
18.5mm
Operating Temperature :
-10°C~80°C
Polarization :
Bidirectional
Mount :
Through Hole
Length :
38mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Output :
Ratiometric, Voltage
Operating Supply Voltage :
5V
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Factory Lead Time :
24 Weeks
Current Rating :
150A
Package / Case :
Module
Accuracy :
1 %
Mounting Type :
Through Hole
Current - Supply (Max) :
15mA
Number of Pins :
3
Lead Free :
Contains Lead
Published :
2002
Linearity :
±1%
Analog IC - Other Type :
ANALOG CIRCUIT
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
27mm
Approval Agency :
UL
For Measuring :
AC/DC
Number of Channels :
Response Time :
10μs
Frequency :
DC~100kHz
Datasheets
L01Z150S05
Tamura L01Z150S05
Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -10°C~80°C DC~100kHz Accuracy-1 % Linearity-±1%
L01Z150S05 Overview
Safety precautions are taken by putting the current sensors in Module packages. The current sensors are enclosed in the Bulk to prevent them from being damaged. These current sensors should supply 15mA current at their maximum. Current sensors should supply no more current than 15mA. For current sensors, 150A is the current of interest. A current sensor like this has 3 pins. When the current sensors operate, they could output 5V voltage.
L01Z150S05 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -10°C~80°C
1 Channels
Mounting Type: Through Hole
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Frequency: DC~100kHz