L-14W39NGV4E
Mfr.Part #
L-14W39NGV4E
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 39NH 600MA 250MOHM SMD
Fixed Inductors
Rated Current-Max :
0.6 A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
HTS Code :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
43
Termination :
Standard
Test Frequency :
900 MHz
Frequency - Self Resonant :
2.2GHz
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminals :
2
Length :
1.6 mm
Self Resonant Frequency :
13 GHz
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Style :
PCB Mount
Brand :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Pbfree Code :
yes
Current Rating (Amps) :
600 mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Width :
1.05 mm
Inductance :
39 nH
Shielding :
Unshielded
Material - Core :
Ceramic
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Package :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Saturation Current :
Core Material :
Ceramic
Johanson
Type :
Ceramic Core, Drum Core, Wirewound
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Inductance-Nom (L) :
0.039 µH
Product Type :
Fixed Inductors
Diameter :
DC Resistance (DCR) :
250mOhm Max
DC Resistance :
0.25 Ω
Ratings :
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±2%
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
43 @ 250MHz
Packaging :
MouseReel
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Saturation (Isat) :
Product Status :
Active
Shielded :
No
Number of Functions :
1
Product :
RF Inductors
Supplier Device Package :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS :
Details
Series :
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Application :
RF
Height - Seated (Max) :
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Category :
RF Inductors - SMD
Height :
1.05 mm
Datasheets
L-14W39NGV4E
Johanson Technology L-14W39NGV4E
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD