L-14W1N8CV4E
Mfr.Part #
L-14W1N8CV4E
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.8NH 700MA 80MOHM SMD
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.037 0.94mm
Supplier Device Package :
Shielding :
Unshielded
Max Operating Temperature :
125°C
Inductance :
1.8nH
Weight :
2.012816mg
Width :
1.05mm
Q Factor :
16
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±0.2nH
Max DC Current :
700mA
Height :
1.05mm
Case Code (Imperial) :
Current Rating (Amps) :
700mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
1.6002mm
Mount :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
80mOhm Max
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductance Frequency - Test :
900MHz
Frequency - Self Resonant :
6.9GHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Q @ Freq :
60 @ 900MHz
Material - Core :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Test Frequency :
900MHz
Current Rating :
700mA
Composition :
Wirewound
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
13 Weeks
Type :
Wirewound
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
L-14W1N8CV4E
Johanson Technology L-14W1N8CV4E
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD