KZE16VB392M16X25LL
Mfr.Part #
KZE16VB392M16X25LL
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Capacitance :
3900μF
Life (Hours) :
5000 hours
Impedance :
16mOhm
Tolerance :
±20%
Height :
25mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Pitch :
7.493mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.46A @ 100kHz
Ripple Current :
3.46A
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.595A @ 120Hz
Diameter :
16mm
Height Seated (Max) :
0.984 25.00mm
Datasheets
KZE16VB392M16X25LL
United Chemi-Con KZE16VB392M16X25LL
KZE 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.46A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can