KY1801500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KY1801500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 18P SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Wire Gauge :
12-24 AWG
Current :
15A
Number of Levels :
1
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Voltage :
300V
Positions Per Level :
18
Housing Material :
Thermoplastic
Screw Thread :
M2.6
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pitch :
0.197 5.00mm
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Torque - Screw :
0.34 Nm (3.0 Lb-In)
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Feature :
Interlocking (Side)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Series :
KY
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Wire Termination :
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Mating Orientation :
Horizontal with Board
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Color :
Green
Datasheets
KY1801500000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek KY1801500000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, KY1801500000G pinout, KY1801500000G datasheet PDF, KY1801500000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek KY1801500000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.197 5.00mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Horizontal with Board Screw - Leaf Spring, Wire Guard 1 Levels 12-24 AWG KY