KXPC8240RVV250E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KXPC8240RVV250E
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
352-LBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC82XX 250MHZ 352TBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
RAM Controllers :
DRAM, SDRAM
Supplier Device Package :
352-TBGA (35x35)
Base Part Number :
PC8240
Packaging :
Tray
Speed :
250MHz
Voltage - I/O :
3.3V
Core Processor :
PowerPC 603e
Operating Temperature :
0°C~105°C TA
Series :
MPC82xx
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Additional Interfaces :
CAN, I2C, IrDA, LIN, SCI, SDHC, SPI, UART/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Graphics Acceleration :
No
Package / Case :
352-LBGA
Datasheets
KXPC8240RVV250E
NXP Semiconductors KXPC8240RVV250E
PowerPC 603e Microprocessor MPC82xx Series PC8240 352-LBGA
KXPC8240RVV250E Overview
The microprocessor is convenient for international shipping since it is packaged in 352-LBGA. The packaging method Tray provides high reliability. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. The operating temperature around 0°C~105°C TA should be understood. This is part of the MPC82xx series. The CPU is powered by a PowerPC 603e core. There are DRAM, SDRAM RAM controllers on this CPU. This microprocessor features I2C, I2O, PCI, UART interfaces to better serve its users. The CPU runs I/O at 3.3V. Using PC8240 will help you find variants of the cpu microprocessor. Suppliers offer 352-TBGA (35x35) packages.