KX14-80N2DE
Mfr.Part #
KX14-80N2DE
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
Number of Contacts :
80
Width :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish :
Gold
Lead Pitch :
800μm
Contact Plating :
Gold
Mount :
Surface Mount
Stack Height (Mating) :
4mm 5mm 6mm
KX14
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tray
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Pitch :
0.031 0.80mm
Number of Rows :
2
Height :
3.55mm
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
80
Length :
40mm
Height Above Board :
0.140 3.55mm
Housing Material :
Plastic
Housing Color :
Black
Datasheets
KX14-80N2DE
JAE Electronics KX14-80N2DE
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 80 Positions KX14 Gold