KX14-70N5DE
Mfr.Part #
KX14-70N5DE
Description
CONN RCPT 70POS SMD GOLD
2
Stack Height (Mating) :
7mm 8mm 9mm
Number of Contacts :
70
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Published :
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
70
Width :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
6.55mm
Mount :
Surface Mount
Height Above Board :
0.258 6.55mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
800μm
Lead Free :
Lead Free
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Housing Material :
Plastic
Series :
KX14
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Length :
36mm
Housing Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Pitch :
0.031 0.80mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
KX14-70N5DE
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tray 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 70 Positions KX14 Gold