KX14-20K5D-E1000E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KX14-20K5D-E1000E
Manufacturer
JAE Electronics
Description
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Manufacturer :
JAE Electronics
Product Category :
Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
20
Connector Type :
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Contact Finish Thickness :
3.94μin 0.10μm
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Above Board :
0.258 6.55mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Contact Finish :
Gold
Pitch :
0.031 0.80mm
Series :
KX14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Stack Height (Mating) :
7mm 8mm 9mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Datasheets
KX14-20K5D-E1000E
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 20 Positions KX14 Gold