KVF500L155M43NHT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KVF500L155M43NHT00
Manufacturer
United Chemi-Con
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.5UF 50V X8L 1812
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
2.794mm
Series :
KVF
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
X8L
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
1.5μF
Feature :
High Temperature
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Voltage - Rated :
50V
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
United Chemi-Con KVF500L155M43NHT00
KVF 1.5μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X8L 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~150°C High Temperature Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)