KV1950530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KV1950530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HOUSING 19POS 5.08MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Color :
Green
Termination Style :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Pitch :
0.200 5.08mm
Wire Gauge or Range - mm² :
1.5-2.5mm2
Insulation Height :
0.417 10.60mm
Series :
KV
Current - UL :
10A
Plug Wire Entry :
180°
Number of Levels :
1
Type :
Housing for Female Sockets
Feature :
Locking Ramp
Voltage - UL :
300V
Number of Positions :
19
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
KV1950530000G
Bulk 0.200 5.08mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Housing for Female Sockets KV Thermoplastic
KV1950530000G Overview
KV1950530000G Features
KV series
KV1950530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KV1950530000G Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM