KUP-14D55-12
Mfr.Part #
KUP-14D55-12
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
Stock
150
In Stock :
150
15ms
Approval Agency :
CSA, UL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Pins :
11
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1200 Vrms
Height :
35.7mm
Electrical Life :
10000 Cycle(s)
Physical Dimension :
38.9mm x 35.7mm x 48.4mm
Weight :
84.708375g
Bulk
Power Consumption :
1.2W
Reference Standard :
CSA; UL
Mount :
Panel
Voltage - Rated AC :
240V
Series :
KUP
Length :
48.4124mm
ELV :
Non-Compliant
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
2200 Vrms
Coil Power :
1.5W
Width :
38.8874mm
Mounting Type :
Chassis Mount
Power Rating :
1.2W
Coil Voltage :
12VDC
Throw Configuration :
3PDT
Termination Style :
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Max Voltage Rating (DC) :
32V
Must Operate Voltage :
9VDC
Switching Voltage :
240VAC -Max
Published :
2011
Relay Action :
Momentary
Coil Voltage (AC) :
12V
Factory Lead Time :
19 Weeks
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Coil Current :
100mA
Coil Insulation :
Class B
Termination :
Solder
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Release Time :
10ms
HTS Code :
Current Rating :
10A
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
ECCN Code :
EAR99
Sealing :
DUST PROOF
Number of Terminations :
11
Coil Resistance :
120Ohm
Coil Voltage (DC) :
12V