KUP-14D17-24
Mfr.Part #
KUP-14D17-24
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Stock
11
In Stock :
11
Power Relays, Over 2 Amps
Termination :
PC Pin, PCB
Coil Current :
51mA
Height :
50mm
ELV :
Non-Compliant
Coil Type :
Non Latching
Mount :
Socket, Through Hole
Contact Rating (Current) :
10A
Termination Style :
PC Pin
Number of Pins :
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-45°C
Weight :
84.708375g
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Max Operating Temperature :
70°C
Lead Free :
Contains Lead
Coil Resistance :
472Ohms
Length :
38.89mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Max Current Rating :
10A
Published :
2011
Depth :
35.71mm
Switching Voltage :
240VAC -Max
Width :
35.687mm
Coil Power :
1.25W
Coil Voltage :
24VDC
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Throw Configuration :
3PDT
Must Operate Voltage :
18VDC
Voltage - Rated AC :
240V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Coil Voltage (DC) :
24V
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
Series :
KUP
Max Voltage Rating (DC) :
32V