KUP-14A55-120
Mfr.Part #
KUP-14A55-120
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Stock
110
In Stock :
110
Class B
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 90 V
Physical Dimension :
38.9mm x 35.7mm x 48.4mm
Coil Voltage :
120VAC
Termination Style :
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
2200 Vrms
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1200 Vrms
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Depth :
38.89mm
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Panel
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power Consumption :
2W
Sealing :
DUST PROOF
Non Latching
Contact Voltage Rating (AC) :
240V
Operating Temperature :
-45°C~45°C
Lead Free
Relay Action :
Momentary
Current Rating :
10A
Power Rating :
2.9W
Reference Standard :
CSA; UL
Approval Agency :
CSA, UL
Voltage - Rated AC :
240V
Weight :
84.708375g
Height :
35.7mm
Max Voltage Rating (DC) :
32V
Operate Time :
15ms
Number of Terminations :
11
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Solder
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil Voltage (AC) :
120V
Number of Pins :
11
Throw Configuration :
3PDT
ELV :
Non-Compliant
Coil Power :
2.9W
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Coil Current :
24mA
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Must Operate Voltage :
102VAC
Coil/Input Supply Type :
AC
Coil Resistance :
1.7kOhm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Switching Voltage :
240VAC -Max
Width :
38.8874mm
Electrical Life :
10000 Cycle(s)
10ms
Length :
48.4124mm
Max Voltage Rating (AC) :
240V