KUP-14A15-120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KUP-14A15-120
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Stock
34
In Stock :
34
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Dielectric Strength Between Open Contacts :
1200 Vrms
Switching Voltage :
240VAC -Max
Coil Resistance :
1.7kOhm
Surface Mount :
No
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Sealing :
DUST PROOF
Weight :
85g
Coil/Input Supply Type :
AC
Reference Standard :
CSA; UL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Coil Voltage :
120VAC
Coil Type :
Non Latching
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage (AC) :
120V
Power Consumption :
2W
Factory Lead Time :
4 Weeks
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 90 V
Series :
KUP
Mounting Type :
Socketable
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Electrical Life :
10000 Cycle(s)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Insulation Resistance :
100000000Ohm
Published :
2011
Must Operate Voltage :
102VAC
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@28VDC
ECCN Code :
EAR99
Release Time :
10ms
Mounting Feature :
Panel Mount
Current Rating :
10A
Body Length or Diameter :
38.9mm
Operate Time :
15ms
Relay Action :
Momentary
Operating Temperature :
-45°C~45°C
Body Height :
48.4mm
Dielectric Strength Between Coil and Contacts :
2200 Vrms
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Lead Free :
Lead Free
Coil Current :
24mA
Contact Voltage(DC)-Max :
28V
Length - Termination :
0.0047 inch
Number of Terminations :
9
Body Breadth :
35.7 mm
Coil Power :
2700mW
Physical Dimension :
38.9mm x 35.7mm x 48.4mm