KUP-11DE5-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KUP-11DE5-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Must Operate Voltage :
18VDC
Mounting Type :
Chassis Mount
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil/Input Supply Type :
DC
Termination Style :
Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Surface Mount :
No
Body Breadth :
35.7 mm
Reference Standard :
CSA; UL
Contact Rating (Current) :
10A
Coil Resistance :
472Ohm
ECCN Code :
EAR99
Coil Type :
Non Latching
Physical Dimension :
38.9mm x 35.7mm x 48.4mm
Switching Voltage :
240VAC -Max
Relay Action :
Momentary
Series :
KUP
Factory Lead Time :
23 Weeks
Coil Power :
1200mW
Body Height :
48.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Length or Diameter :
38.9mm
Mounting Feature :
Panel Mount
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Coil Voltage :
24VDC
Published :
2011
Coil Current :
51mA