KUIP-11A15-120
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KUIP-11A15-120
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Series :
KUIP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Must Operate Voltage :
102VAC
Coil Insulation :
Class B
Switching Voltage :
240VAC -Max
Operate Time :
20ms
Coil Type :
Non Latching
Operating Temperature :
-45°C~70°C
Coil Current :
17.5mA
Coil Voltage :
120VAC
Factory Lead Time :
20 Weeks
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Resistance :
2.25kOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Mounting Type :
Socketable
Contact Rating (Current) :
10A