KUHP-5A51-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KUHP-5A51-24
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Package / Case
120
Datasheet
Download
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V
Manufacturer :
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Max Voltage Rating (AC) :
240V
Height :
35.7mm
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Weight :
92g
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Coil Resistance :
72Ohm
Termination :
Quick Connect, Solder
Coil Voltage (AC) :
24V
Radiation Hardening :
No
Coil Type :
Non Latching
Voltage - Rated AC :
240V
Current Rating :
30A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Relay Action :
Momentary
Must Operate Voltage :
20.4VAC
Depth :
35.71mm
Mount :
Brackets, Chassis Mount, Panel
Operating Temperature :
-45°C~45°C
ELV :
Non-Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Coil/Input Supply Type :
AC
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Packaging :
Bulk
Contact Voltage(DC)-Max :
28V
Power Consumption :
2.7W
Coil Voltage :
24VAC
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Sealing :
DUST PROOF
Max Current Rating :
30A
Number of Pins :
5
Release Time :
20 ms
Coil Current :
115mA
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Package / Case :
120
Series :
KUHP
Lead Free :
Lead Free
Reference Standard :
CSA; UL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
38.9mm
Coil Power :
2.8W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
38.8874mm
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 20.4 V
Switching Voltage :
240VAC -Max
Throw Configuration :
SPDT
Operate Time :
20ms
Contact Voltage Rating (AC) :
240V