KU08C1500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KU08C1500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 15MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Current - UL :
115A
Header Orientation :
Vertical
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Tail Length :
0.181 4.60mm
Packaging :
Bulk
Feature :
Mating and Mounting Flange
Contact Material :
Copper
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
0.591 15.00mm
Housing Material :
Thermoplastic
Termination Style :
Solder
Color :
Green
Mounting Type :
Through Hole
Number of Levels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Header, Blade Pins
Voltage - UL :
600V
Insulation Height :
1.122 28.50mm
Number of Positions :
8
Series :
KU
Contact Mating Finish :
Gold
Datasheets
KU08C1500000G
Bulk 0.591 15.00mm Green 1 Levels Through Hole Header, Blade Pins KU Thermoplastic Gold Copper
KU08C1500000G Overview
KU08C1500000G Features
KU series
KU08C1500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
KU08C1500000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM